16

sep

Man tror kanske att alla ungdomar

håller på mycket med engelska språket på fritiden?

I våra tre niondeklasser har vi diskuterat detta och vi fick lite olika svar. Vissa av eleverna talade om att de hänger med i pratet i engelska filmer och att de lyssnar på texterna till låtar som de gillar. Men inte alls alla. Nästan ingen säger att de talar engelska på fritiden, och någon enstaka använder engelska när de spelar dator- eller tv-spel.

En del av våra elever har inte läst engelska så länge. Många har ju inte gått i svensk skola från början, och har kanske inte fått engelskundervisning tidigare. Detta tillsammans med att eleverna inte tar så många egna initiativ på fritiden tror jag är de viktigaste orsakerna till att resultaten i engelska inte varit så goda på vår skola.

Inför de här lektionerna samlade jag ihop länkar som jag tipsade eleverna om. Jag fick god hjälp av vänner på Twitter, så mycket att jag fick lov att gallra lite bland de goda tipsen. Nu ligger länkarna på vår hemsida.

Cilla Dalén Hjulsta grundskola

1 kommentarer

Om bloggen

Porträtt på Cecilia Dalén som står mot en plank.

Bibliotekarien Cilla Dalén bloggar från sitt skolbibliotek på Enbacksskolan i Tensta. På skolan går drygt 400 elever från förskoleklass till årskurs nio.

På bloggen finns både beskrivningar av vardagen som bibliotekarie och funderingar över hur alla vi alla vi i skolan kan arbeta med läsning och med informationssökning och källkritik. Fram till augusti 2019 jobbade Cilla på Hjulsta grundskola.

Tidigare har även Monika Staub Halling och Lotta Metcalfe bloggat här.

Kontakt: Cecilia Dalén